A ferroszilícium (FeSi) vas és szilícium ötvözete, amelynek szilíciumtartalma nagyon változó, 10 és 90% között változik. Az acélgyártásban úgynevezett főötvözetként használják, amelyet kis mennyiségben adnak hozzá az olvadék, a hűtési folyamat és a késztermék tulajdonságainak beállítása érdekében. A FeSi fő előnye az oxidációmentesítés (azaz a fémek oxidjaiból történő redukciója), de segít a szénveszteség megelőzésében is. Ezenkívül a ferroszilíciumot elektródabevonatokban, valamint szilícium, hidrogén és magnézium előállításában használják. A ferroszilíciumot vagy nagyolvasztóban, vagy elektromos ívkemencében állítják elő kvarchomok (SiO2) és koksz redukciójával, vas jelenlétében. Az olvadékot kiöntik a kemencéből, és lapos lemez formájában megszilárdul. Lehűlés után ezt a lemezt megfelelő gépekkel összezúzzák, majd zúzóban tovább dolgozzák. Az így kapott szemcseméret-eloszlás a finom porszerű részecskéktől a cm-es darabokig terjed. A FeSi-t a további felhasználás céljából különböző méretű osztályokba szitálják. A Microtrac CAMSIZER sorozat ideálisan alkalmas a ferroszilícium és más szemcsés fémek szemcseméret-eloszlásának elemzésére. A Microtrac analizátorokat mind minőségellenőrzési ipari alkalmazásokhoz, mind kutatási célokra használják.
Ebben a példában a különböző minőségű ferroszilícium szemcseméret-elemzésének eredményeit mutatjuk be (4. ábra). Minden mérést CAMSIZER P4 képelemző készülékkel végeztünk. A legfinomabb minta a 0,2 mm és 0,7 mm közötti mérettartományban van. A legnagyobb minta akár 30 mm-es részecskéket is tartalmaz, ami a CAMSIZER P4 felső mérethatára. Az eredmények megismételhetősége kulcsfontosságú tényező egy mérőeszköz megbízhatóságának értékeléséhez. A CAMSIZER P4 néhány perc alatt több százezer vagy akár millió részecskét is képes érzékelni és elemezni. A méreteloszlás ezért hatalmas adathalmazon alapul, ami nagy megbízhatósági szintet biztosít az eredménynek, és nagy megismételhetőséget eredményez (5. ábra).
A részecskék dinamikus képelemzéssel történő jellemzése a különböző paraméterek széles skáláját kínálja, amelyek minden egyes részecske esetében meghatározhatók: különböző méretdefiníciók állnak rendelkezésre a hossz, a szélesség és az egyenlő területű átmérő tekintetében, valamint különböző alaki paraméterek, mint például az oldalarány, a kerekdedség, a domborúság és még sok más. Ha a hagyományos szitaelemzéssel való összehasonlíthatóságra van szükség, akkor a "részecske szélessége" méretdefiníciót kell használni az eloszlás kiszámításához. A szitálás lehetővé teszi a szélességmérést is, mivel a részecskék a legkisebb vetületi felülettel haladnak át a nyílásokon (6. ábra). A CAMSIZER P4 eredményeinek és a szitaelemzésnek az összehasonlíthatósága könnyen megállapítható (7. ábra).